Chcesz oszczędzić na opłatach za wodę? Odkryj zalety zbiornika na deszczówkę!
Rosnące ceny wody i zmiany klimatu, które wpływają na coraz częstsze susze, powodują, że instalacje do zbierania deszczówki zyskują coraz większą popularność. Decydują się na nie zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i posiadacze większych posiadłości. Zobacz, do czego możesz wykorzystać wodę deszczową, jaki zbiornik najlepiej wybrać i jak podłączyć go do rynny.
Jakie są zalety zbiornika na deszczówkę?
Z roku na rok, rezerwy wody pitnej na świecie ulegają zmniejszeniu. Niestety, również w Polsce, coraz częściej odczuwamy skutki suszy. Dlatego, inwestycja w cysternę, jaką jest zbiornik na deszczówkę może być dobrym pomysłem. Deszczówka przechowywana przez 30 dni, może być wykorzystywana do wielu czynności. Może posłużyć do:
Przeczytaj również: Charakterystyka zbiorników na deszczówkę
- Mycia samochodu,
- Podlewania ogrodu,
- Spłukiwania toalet,
- Mycia podjazdów i chodników,
- Uzupełnienia oczek wodnych.
Dzięki temu, ograniczysz opłaty związane z użyciem wody, a Twoje działania będą miały pozytywny wpływ na środowisko.
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?
Najpopularniejsze zbiorniki na deszczówkę, wykorzystywane w gospodarstwie domowym, dzielą się na zbiorniki naziemne i podziemne.
Zbiorniki naziemne to zbiorniki na deszczówkę do rynny. Umieszcza się je przy elewacji budynku. Najczęściej mają pojemność między 300 a 2000 litrów. Producenci artykułów ogrodniczych dbają o to, żeby były estetyczne i nie psuły wyglądu Twojej posesji.
Zbiorniki na deszczówkę podziemne są zazwyczaj sprzedawane w modułach. Dzięki temu, można je ze sobą dowolnie łączyć. Najmniejsze zbiorniki mają pojemność 2000 litrów. Główny zbiornik jest podłączany bezpośrednio do systemu rynien. Na rynku znajdziesz też zbiorniki, które są zaopatrzone w filtry i czujniki, które pozwolą wykorzystywać wodę do spłukiwania toalety czy robienie prania.
Wybierając zbiornik na deszczówkę, zwróć uwagę z jakiego materiału jest zrobiony. Nie może być wykonany z metalu, ponieważ woda deszczowa może zawierać w swoim składzie kwaśny odczyn, który sprzyja powstawaniu korozji. Z tego powodu, najlepszym materiałem dla zbiorników na deszczówkę, będą tworzywa sztuczne – na przykład polietylen.
Zastanów się również, gdzie chcesz umieścić zbiornik na deszczówkę. Możesz podłączyć go bezpośrednio do rynny i czerpać wodę przez specjalny kran albo pompę ciśnieniową. Zbiornik nie powinien być wystawiony na silne promieniowanie słoneczne. Jeśli chcesz ukryć zbiornik, możesz zdecydować się na ten podziemny, jednak będziesz musiał zainwestować w niego nieco więcej pieniędzy.
Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?
Przystępując do podłączania zbiornika na deszczówkę do rynny, najpierw musisz wybrać odpowiednie miejsce, w którym go ustawisz. Zwróć uwagę na to, żeby mieć dobry dostęp do kranu spustowego. Jak zamontować zbiornik na deszczówkę? Po wybraniu miejsca, wykonaj następujące kroki:
- Ustaw zbiornik i zaznacz na rynnie miejsce montażu zbieracza wody,
- Wywierć otwór w górnej części zbiornika i zamontuj przejście szczelne,
- Zamontuj zbieracz wody,
- Za pomocą węża elastycznego – połącz zbieracz z przepustem szczelnym.
Potrzebne do montażu elementy, powinieneś otrzymać od producenta wraz z zakupem zbiornika. Ważne jest, żeby pamiętać o spuszczeniu zgromadzonej wody przed nadejściem zimy. Zamarznięty płyn może uszkodzić zarówno kranik, jak i zbiornik. Na jego dnie znajdziesz specjalny otwór, za pomocą którego spuścisz wodę.
Decydując się na zakup zbiornika, zastanów się, czy chcesz zamontować go pod ziemią czy na zewnątrz. Jeśli wybierzesz drugą opcję, znajdź model, który najlepiej wkomponuje się w Twoje otoczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana