Dlaczego drewno to dobry materiał na altanę ogrodową?

W przydomowym ogrodzie zwykle jest mnóstwo zieleni, krzewów i kwiatów. Idealnym zwieńczeniem przestrzeni staje się altana ogrodowa. Może posłużyć do wieczornych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, chwili odpoczynku podczas pracy przy domu lub na odpowiednie miejsce do relaksu przy ulubionym napoju. Altany najczęściej powstają z drewna, co ma swoje mocne uzasadnienie. Dlaczego to właśnie ten materiał idealnie nadaje się do stworzenia altany?
Altana ogrodowa z drewna – dlaczego?
Pierwszy powód to naturalna kompozycja z krzewami, kwiatami i pozostała roślinnością. Drewno – według słów eksperta z firmy stolarskiej DrewLand z Ostrowca Świętokrzyskiego – jest wyborem idealnie komponującym się z naturą. Dodatkowo brąz i jego odcienie świetnie wpasowują się w kolory zieleni, co dodatkowo sprzyja harmonii ogrodu. Poza tym elementy drewniane są łatwe w obróbce i można z nich wykonać wyszukane wzory. Po zabezpieczeniu impregnatem drewno zyskuje dodatkowy blask i staje się odporne na warunki atmosferyczne oraz wpływ szkodników. Dzięki temu altana ogrodowa staje się niekwestionowanym centrum każdego ogrodu.
Najważniejsze zasady podczas budowy altany ogrodowej
Podstawowym budulcem altany ogrodowej jest drzewo iglaste np. świerk i sosna. Dlaczego? Ze względu na miękkość i łatwość obróbki bardzo dobrze nadają się do tworzenia najróżniejszych kształtów oraz ozdób. Sosna jest podstawowym drewnem budulcowym, co sprawia, że jest też bardzo popularna i powszechnie dostępna. Cena drewna iglastego jest też niższa w porównaniu do liściastego, co również ma bardzo duże znaczenie dla wyboru budulca do altany ogrodowej. Decydując się na stworzenie altany ogrodowej z drewna, warto też pamiętać o zabezpieczeniu go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Po pierwsze drewno powinno być wysuszone. Dzięki temu nie ryzykujesz późniejszych odkształceń podczas jego suszenia już po stworzeniu konstrukcji. Ważne jest też zaimpregnowanie altany. Ma to wpływ na walor estetyczny, ale też znacznie przedłuża czas użytkowania drewna. Warto pamiętać, by wszystkie elementy drewniane nie miały styczności z ziemią. Konieczne jest stworzenie skutecznego odprowadzenia wody. Stosując się do tych zasad, można liczyć na wieloletnie użytkowanie altany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana