Zalety montażu pompowni ścieków w domu

Wszystkie budynki z instalacją wodną muszą być wyposażone w kanalizację, pozwalającą na skuteczne odprowadzanie ścieków i ich dalszą utylizację. Na terenach, gdzie nie ma sieci wodno-kanalizacyjnej niezbędne będzie skorzystanie z szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeżeli odpowiednia infrastruktura istnieje, dom można podłączyć bezpośrednio do takiego systemu, lecz może się to wiązać z koniecznością zastosowania pompowni ścieków.
Dlaczego pompownie ścieków są niezbędne?
Najtańszą i efektywną metodą zapewnienia przepływu ścieków jest wykorzystanie instalacji, w której występuje odpowiedni spadek, dzięki czemu zawiesina może spływać grawitacyjnie, trafiając z wyżej położonego miejsca wytworzenia ścieków do znajdującego się niże punktu ich odbioru. Niestety w wielu przypadkach wykorzystanie tej zasady będzie niemożliwe. Może się tak stać z uwagi na duże oddalenie obu lokalizacji, co wymusza zastosowanie tak dużej różnicy poziomów, że staje się to technicznie niemożliwe albo nieopłacalne. Przyczyną mogą być również kwestie związane z przeszkodami stojącymi na przeszkodzie właściwemu rozprowadzeniu systemu rur i odpływów. Z problemami tego rodzaju możemy mieć do czynienia zarówno w budynkach, jak i poza nimi. W pierwszym przypadku rozwiązaniem mogą być pompownie domowe, instalowane wewnątrz budynków, w drugim pompownie przydomowe lokowane poza nimi.
Czym wyróżniają się domowe i przydomowe pompownie ścieków?
Terminem domowe pompownie ścieków można określać różne urządzenia. Będą to stosunkowo niewielkie elementy instalacji kanalizacyjnej, które służą zapewnieniu przepływu mimo znacznego oddalenia pomieszczenia od pionu kanalizacyjnego – są to zwykle kompaktowe zbiorniki z pompą i rozdrabniaczem o niewielkiej pojemności montowane np. w nietypowo umieszczonych łazienkach. Pompownia domowa to również znacznie większy zbiornik obsługujący cały budynek, który jest ulokowany na najniższej kondygnacji, który pozwala na podniesienie ścieków na wysokość umożliwiającą ich odpływ do systemu grawitacyjnego – z takiego rozwiązania korzysta się np. w przypadku nieruchomości położonych w obniżeniu terenu. Mogą też być elementem kanalizacji ciśnieniowej. W takiej funkcji występują zwykle pompownie przydomowe, które wyróżnia zazwyczaj większa pojemność oraz możliwość obsługiwania wielu budynków. Zaletą pompowni domowych jest brak konieczności montowania zbiornika na terenie przylegającej działki, co jest atutem w gęstej zabudowie, wiążę się to jednak z koniecznością znalezienia odpowiedniej przestrzeni wewnątrz obiektu. Producentem przydomowych oczyszczalni ścieków jest firma INWAP, oferująca również pompownie sieciowe oraz efektywne pompy z serii Orka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ditrich PHU Małgorzata Ditrich
Budowlane materiały - bruk, elementy betonowe woj. łódzkie95-200 Pawlikowice 3 lok. A
-
Magdalena Loose Pracownia Projektowa
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. pomorskie80-034 Gdańsk, Anny Jagiellonki 25 lok. 5
-
Podlaska Grupa Inżynieryjna Sp. z o.o.
Wodne obiekty - budowa woj. mazowieckie00-140 Warszawa, al. Solidarności 117 lok. 207