Zastosowanie ogrodzeń tymczasowych
Ogrodzenia tymczasowe stosuje się do zabezpieczania terenu przez określony, stosunkowo krótki czas. Cechuje je odporność na działanie czynników atmosferycznych, wytrzymałość i konstrukcja umożliwiająca łatwy montaż oraz transport. Zależnie od potrzeb można wybrać ogrodzenie ażurowe lub pełne. Dowiedz się, jakie jest zastosowanie ogrodzeń tymczasowych.
Zastosowanie ogrodzeń tymczasowych – budowy
Jednym z głównych zastosowań ogrodzeń tymczasowych jest zabezpieczanie terenu budowy. Wynika to z przepisów prawa budowlanego, zgodnie z którymi każda budowa musi być ogrodzona jeszcze przed rozpoczęciem prac. Płot, stawiany w tym celu powinien mieć przynajmniej 1,5 m wysokości. Na placach budowy wykorzystuje się ogrodzenia tymczasowe:
Przeczytaj również: Jak dobrać ogrodzenie do domu szeregowego?
ażurowe – wykonane z siatki przymocowanej do metalowych ram,
pełne – zrobione z ocynkowanej blachy, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wodę; izolują od hałasu oraz chronią plac przed nawiewaniem kurzu i śmieci.
Przeczytaj również: Jak zamontować płot, aby był trwały i stabilny?
Ogrodzenia ażurowe są tańsze i zapewniają dobrą widoczność dla ruchu drogowego. Pełne natomiast stanowią lepszą ochronę przed złodziejami, bo zasłaniają przed nimi wartościowy sprzęt i materiały budowlane. I jedne, i drugie mają konstrukcję modułową, dzięki której łatwo się je transportuje i szybko montuje. Zazwyczaj nie są przytwierdzane do podłoża, jednak czasami stosuje się i takie rozwiązanie. Zwłaszcza kiedy budowa ma miejsce na terenie, gdzie nie ma betonu ani asfaltu, jest sama gleba. Np. firma BOJAN Ogrodzenia, która działa na terenie Małopolski, sprzedaje i montuje ogrodzenia tymczasowe zarówno w wariancie mobilnym, jak i na stałe.
Inne zastosowania ogrodzeń tymczasowych
Oprócz zabezpieczania placów budowy, ogrodzenia tymczasowe stosuje się też w innych miejscach. Sprawdzają się:
na terenach rolniczych,
na działkach rekreacyjnych,
przy drogach – np. podczas remontów dróg,
na imprezach masowych w plenerze – mają za zadanie uniemożliwienie dostania się na imprezę osób, które nie kupiły biletu,
na obszarach wydzielonych na manifestacje, demonstracje, pochody,
na obszarach wydzielonych na zawody,
na terenach przemysłowych.
Ogrodzenia stosowane np. przy drogach albo na imprezach masowych nie muszą mieć takiej wysokości jak te wykorzystywane na budowach. Niekiedy w takich miejscach stosuje się zwykłe barierki zaporowe lub policyjne. Jednak wszystkie ogrodzenia tymczasowe, niezależnie od tego, gdzie się je wykorzysta, muszą być solidne i bezpieczne. Nie mogą mieć np. ostrych, wystających elementów. Powinny też być także lekkie, ale i stabilne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana